Beykent Üniversitesi
Eğitim Öğretim Bilgi Sistemi
 • 2014 - 2015
 • 2013 - 2014
 • 2012 - 2013
 • 2011 - 2012
 • 2010 - 2011
 • Türkçe
 • English
Beykent Üniversitesi Eğitim Öğretim Bilgi Sistemi
 • 2015 - 2016
 • 2014 - 2015
 • 2013 - 2014
 • 2012 - 2013
 • 2011 - 2012

Genel Kabul Koşulları


TÜRK ÖGRENCILER IÇIN

Merkezi Yerlestirme ile Ögrenci Kabulü

Ögrenci Seçme ve Yerlestirme Merkezi (ÖSYM) tarafindan yapilan Yüksekögretime Geçis Sinavi (YGS) ve Lisans Yerlestirme Sinavi (LYS) sonucunda istenilen puani alarak Beykent Üniversitesi’ni tercih eden ve ÖSYM tarafindan merkezi yerlestirme ile Beykent Üniversitesi’ne yerlestirilen adaylar kesin kayit yaptirdiklari takdirde Beykent Üniversitesi ögrencisi olurlar.

Sinavsiz Geçis ile Ögrenci Kabulü

Mesleki ve teknik ortaögretim kurumlarindan mezun olarak meslek yüksekokullari ile açikögretim ön lisans programlarina sinavsiz geçis basvurusu yapan ve  ÖSYM tarafindan merkezi yerlestirme ile Beykent Üniversitesi’ne yerlestirilen adaylar kesin kayit yaptirdiklari takdirde Beykent Üniversitesi ögrencisi olurlar.

Ek Yerlestirme ile Ögrenci Kabulü
Birinci yerlestirme sonucunda herhangi bir yüksekögretim kurumuna yerlestirilmemis (Açikögretim Fakültesi,nin kontenjansiz programlarina yerlesenler hariç) ve Beykent Üniversitesi’nin birinci yerlestirmede kontenjani bos kalan bölümlerinin taban puanina esit veya daha yüksek puana sahip olarak Beykent Üniversitesi’ni tercih eden ve ÖSYM tarafindan ikinci (Ek) yerlestirme ile Beykent Üniversitesi’ne yerlestirilen adaylar kesin kayit yaptirdiklari taktirde Beykent Üniversitesi ögrencisi olurlar.

Özel Yetenek Sinavi ile Ögrenci Kabulü
YGS puan türlerinin en az birinden 140 üzeri puan alarak Beykent Üniversitesi’nin düzenledigi Özel Yetenek Sinavlarinda, olusturulan komisyon tarafindan basarili olan adaylar kesin kayit yaptirdiklari takdirde Beykent Üniversitesi ögrencisi olurlar.

(*) Liseler, meslek liseleri, ögretmen liseleri ve güzel sanatlar liselerinin El Sanatlari, El Sanatlari Teknolojisi, El Sanatlari ve Çiçek, Dekoratif El Sanatlari, Grafik, Grafik Sanatlar,  Grafik Tasarim, Müzik, Nakis, Resim, Uygulamali Resim, Sanat, Sanat (Müzik), Sanat (Resim), Seramik, Seramik Sanati, Spor, Tasarim ve Teknolojisi alanlarindan mezun olan adaylardan ve milli sporculardan, ayni alanlardaki egitim programlarina basvuracaklarin YGS puan türlerinin en az birinden 140 ve üzeri puan almalari gerekir.

Yukarida sözü edilenler disindaki alanlardan mezun olan adaylarin basvurabilmeleri için ise YGS puan türlerinin en az birinden 180 ve üzeri puan almalari gerekir.

Dikey Geçis Sinavi (DGS) ile Ögrenci Kabulü

ÖSYM tarafindan yapilan Dikey Geçis Sinavi (DGS) sonucunda istenilen puani alarak Beykent Üniversitesi’ni tercih eden ve ÖSYM tarafindan Beykent Üniversitesi’ne yerlestirilen adaylar kesin kayit yaptirdiklari takdirde Beykent Üniversitesi ögrencisi olurlar.

Meslek Yüksekokullari ile Açikögretim ön lisans programlarini basari ile tamamlamis ögrenciler, örgün ögretim ve Açikögretim lisans programlarina dikey geçis yapabilirler. Ayrica, ilgili yilda son sinifta olup staj disindaki mezuniyet sartlarini yerine getirmis ögrenciler de DGS’ye girebilirler.

Meslek Yüksekokulu son sinif ögrencileri ve mezunlarindan, kendi alanlarindaki Özel Yetenek Sinavi veya Merkezi Yerlestirme ile ögrenci alan lisans programlarina dikey geçis yapmak isteyenler, DGS' ye girmek zorundadirlar.

Yatay Geçis Yoluyla Ögrenci Kabulü (Kurum Disi)

Basvuru Kosullari (Yurt içi ve Yurt disi)

1. Ön lisans programlarinin 2. ve 3.yariyillarina; lisans programlarinin ikinci ve üçüncü siniflarina yatay geçis yapilabilir.
2. Kurumlar arasi yatay geçis için ögrencinin, kayitli oldugu programda bitirmis oldugu dönemlere ait genel not ortalamasinin en az 100 üzerinden 60 (4 üzerinden 2.29) olmasi sarttir.
3. Ikinci fikradaki basari sartini saglayamayan ancak merkezi yerlestirme puani geçis yapmak istedigi diploma programinin taban puanina esit veya yüksek olan adaylar yatay geçis basvurusu yapabilir.
4. Hazirlik sinifi tamamlandiktan sonra yatay geçis yapilamaz.
5. Ögrencinin disiplin cezasi almamis olmasi gereklidir.
6. Yurtdisi yatay geçislerde yukarida belirtilen kosullara ilave olarak, ögrencinin ögrenim gördügü kurumun Yüksekögretim Kurulu tarafindan taninmis oldugunu belgelendirmesi gereklidir.
7. Ikinci (aksam) ögretim programlarindan normal (gündüz) ögretim programlarina geçis yapmak isteyen ögrencilerden, tamamladiklari sinifa kadar bütün derslerini basarmak ve ilk yüzde on arasina girmis olmalari kosulu aranir.
8. Normal (gündüz) ögretim programlarindan ikinci (aksam) ögretim programlarina geçis yapilabilir.
9. Yatay geçisler “Yüksekögretim Kurumlarinda Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasinda Geçis Esaslarina Iliskin Yönetmelik” ve YÖK kararlari çerçevesinde yapilir.

Ingilizce Hazirlik Ögretiminden Muafiyet

Üniversitemiz Yabanci Diller Yüksekokulu tarafindan yapilan yabanci dil yeterlilik sinavini (BULET) basaranlar ya da asagida esdegerligi kabul edilen ulusal veya uluslar arasi sinavlardan istenen en az puani sagladiklarini belgeyenler ile daha önceki Üniversitesinde hazirlik egitimi alarak basari ile tamamlayanlar Ingilizce hazirlik ögretiminden muaf sayilirlar.               

Esdegerligi kabul edilen ulusal ve uluslar arasi sinavlar:

1. TOEFL yazili sistemde 550
2. TOEFL bilgisayar tabanli sistemde 23
3. TOEFL internet tabanli istemde 80
4. IELTS (akademik) sinavindan reading notu en az 6.00 olmak kosuluyla toplam 6,5
5. CAE, CPE ve FCE sinavlarindan A, B, C notu alanlar
6. KPDS veya YDS sinavindan 70 ve üzerinde puan

 

 YABANCI UYRUKLU ÖGRENCI KABULÜ

Üniversitemiz yabanci uyruklu ögrenci kontenjanlarindan yararlanabilmek için, Ortaögretim kurumunun (lise) son sinifinda olan ya da mezun durumda olmak kosulu ile;

1) Yabanci uyruklu olanlar,
2) Dogumla Türk vatandasi olup da Içisleri Bakanligi’ndan Türk vatandasligindan çikma izni alanlar ve bunlarin Türk vatandasligindan çikma belgesinde kayitli resit olmayan çocuklarinin aldigi 5203 sayili Kanunla Taninan Haklarin Kullanilmasina Iliskin Belge sahibi olduklarini belgeleyenler,
3) Dogumla yabanci uyruklu olup daha sonra TC vatandasligina geçen çift uyruklular,
4) TC uyruklu olup lise ögreniminin son üç yilini KKTC hariç yabanci bir ülkede tamamlayanlar,
5) KKTC uyruklu olup KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaögrenimini tamamlayan GCE AL sinav sonuçlarina sahip olanlar,

basvurabilirler.

Durumu asagidaki maddelere uyanlar basvuru yapamazlar.

1) T.C. uyruklu olanlar, (lise ögreniminin son üç yilini KKTC disinda yabanci bir ülkede tamamlayanlar hariç),
2) K.K.T.C. uyruklu olanlar (ortaögreniminin tamamini K.K.T.C liselerinde bitirip GCE   AL sonucuna sahip olanlar hariç),
3) Uyrugundan birisi T.C. olan çift uyruklularin, (lise ögreniminin son üç yilini KKTC disinda yabanci bir ülkede tamamlayanlar hariç)
4) Uyrugundan birisi K.K.T.C. olan çift uyruklularin (ortaögreniminin tamamini KKTC liselerinde bitirip GCE AL sonucuna sahip olanlar hariç),
5) T.C. uyruklu olup lise ögrenimini K.K.T.C.’de tamamlayanlar.

Basvuru ve Kayit Tarihleri

Basvurusu uygun görülen adaylarin kesin kayitlari devam etmektedir, kontenjanlarimiz dolana kadar kayitlar devam edecektir.

Basvuru Için Gerekli Belgeler

1) Basvuru Formu
2) Sinav sonucu: Basvuru için kullanilacak olan sinav sonucunun fotokopisi.
3) Pasaport fotokopisi
4) Lise Diplomasi Denklik Belgesi

YÖS Sinavina Esdeger Sayilan Sinavlar ve Istenen En Az Puanlar

- Ögrenci Seçme ve Yerlestirme Merkezi (ÖSYM) tarafindan yapilan “2010 Yabanci Uyruklu Ögrenci Sinavi” (YÖS) “Temel Ögrenme Becerileri Testi”nden en az 40 Standart Puan almak
- SAT I sinavinda en az 1000 puan almis yabanci uyruklu adaylar,
- Iran’da lise diploma notu (Diplome Debirestan) ortalamasi en az 12/20 ve “Pisdanesgahi” bitirme notu en az 12/20 olan yabanci uyruklu adaylar,
- ACT sinavindan en az 21 puan almis yabanci uyruklu adaylar,
- GCE sinavindan en az biri basvurulan bölümle ilgili olmak üzere en az 3 konuda A seviyesi puan almis yabanci uyruklu adaylar,
- Uluslararasi Bakalorya diplomasina sahip olmak ve diploma notu en az 28 olan yabanci uyruklu adaylar,
- ABITUR sinavindan en az 4 puan almis yabanci uyruklu adaylar,
- Ürdün ve Filistin’de yapilan Tawjihi sinavlarinda, fen dalinda (Scientific Stream) tüm derslerden alinan sinav notu ortalamasi en az 80 olan yabanci uyruklu adaylar,
- Lübnan’da yapilan Bakalorya sinavlarinda, fen dalinda (Scientific Stream) diploma notu en az 13 olan yabanci uyruklu adaylar,
- TÜBITAK’in tanidigi ve katildigi uluslararasi bilim olimpiyatlarinda altin, gümüs ve bronz madalya almis yabanci uyruklu adaylar,
- Çin Halk Cumhuriyeti’nde yapilan üniversite giris sinavlarinda (Gaokao) basvurulan programin puan türünden en az 490 puan alan yabanci uyruklu adaylar, basvuruda bulunabilirler.

Yukarida belirtilen sinavlara girmemis veya istenilen puani alamamis adaylar, Beykent Üniversitesi’nin bilimsel yeterlilik sinavina girmek zorundadirlar. Bu sinavdan 100 puan üzerinden en az 50 puan alan yabanci uyruklu adaylar,

basvuruda bulunabilirler.

Lise bitirme sinavlari statüsünde olan sinavlarin geçerlilik sürelerine her hangi bir sinirlama getirilmez. Ancak, üniversite giris sinavi statüsünde olan sinavlarin geçerlilik süresi iki yildir.

Özel Yetenek Sinavi ile Ögrenci Alan Programlara Basvuru

Özel Yetenek Sinavi ile ögrenci alan programlara basvuran yabanci uyruklu adaylarin yukarida belirtilen genel kosullara ilave olarak Beykent Üniversitesi tarafindan yapilan (BÜÖYS) Özel Yetenek Sinavi’na girmeleri ve basarili olmalari gerekir.

Egitim Dili ve Ingilizce Hazirlik Sinifi

- Egitim dili Türkçe olup Ingilizce hazirlik ögretimi zorunlu olmayan (istege bagli) bölümlerimize kaydolanlar;

Egitim dili Türkçe olan bölümlerimize kayit hakki kazanan yabanci uyruklu ögrencilerin, lisans ögrenimlerine baslayabilmeleri için YÖS’de aldiklari Türkçe testi puaninin en az “B” olmasi gereklidir. Türkçe düzeyi “C” olanlar ile esdeger sinavlarla gelen ögrencilerden Egitim dili Türkçe olan bölüme kayit hakki kazanan yabanci ögrencilerden Üniversitemizin düzenlemis oldugu Türkçe yeterlilik sinavinda basarili olanlar egitimlerine baslamakla beraber zorunlu Türkçe derslerinden muaf tutulurlar. Türkçe yeterlilik sinavinda basarili olamayanlar egitimlerine baslamakla beraber zorunlu Türkçe derslerinden sorumlu tutulurlar.

- Egitim dili Ingilizce veya Karma olup hazirlik ögretimi zorunlu olan bölümlerimize kaydolanlar;

Egitim dili Türkçe olan bölümlerimiz disindaki tüm bölümlerimizde (Mütercim Tercümanlik (Rusça) Bölümü hariç) egitim dili Ingilizce veya Karma ’dir ve 1 yil Ingilizce hazirlik ögretimi zorunludur. Mütercim Tercümanlik (Rusça) Bölümünde egitim dili Rusçadir. Bir yil süreli zorunlu Rusça hazirlik ögretimi uygulanir.

Egitim dili Ingilizce veya Karma olan bölüme kayit hakki kazanan yabanci uyruklu ögrenciler, Dil Yeterlilik (BULET) sinavina tabi tutulurlar. Bu sinavda basarili olanlar egitimlerine baslarlar. Basarili olamayan ögrenciler bir yil Ingilizce hazirlik egitimine alinir.

BULET sinavina esdegerligi kabul edilen TOEFL yazili sistemde 550, bilgisayar tabanli sistemde 230, internet tabanli istemde 80, IELTS (akademik) sinavindan reading notu en az 6.00 olmak kosuluyla toplam 6,5, CAE, CPE ve FCE sinavlarindan A, B, C notu veya KPDS sinavindan 70 ve üzerinde puan aldigini belgeleyen ögrenciler, Ingilizce hazirlik ögretiminden muaf tutulurlar.

Ögrenim Vizesi

Kayit için ögrenim vizesinin bulunmasi zorunludur. Ögrenim vizesini Türkiye disindan gelen adaylar Türkiye’nin dis temsilciliklerinden, Türkiye’de bulunan adaylar Il Emniyet Müdürlüklerinden alirlar. Yabanci uyruklu ögrenci kontenjanlarina kabul edilen adaylardan yurtdisindan basvuruda bulunanlarin istegi halinde Üniversitemiz tarafindan kabul mektubu gönderilebilir. Adaylarin bu kabul mektubu ile ülkelerindeki (veya en yakin) Türkiye Büyükelçiligi’ne giderek "Ögrenim Vizesi" alabilirler.

Egitim Ücreti

Ögretim ücreti için tiklayiniz.

Basvurular sahsen veya posta yoluyla yapilabilir.

Basvuru Adresi

Ögrenci Isleri Daire Baskanligi
Beykent Üniversitesi Sisli Ayazaga Yerleskesi Ayazaga Sisli, Istanbul/Türkiye

Yabanci Uyruklu (YÖS) Basvuru Formu

Basvuru Formu : DOCPDF

Kesin Kayit Için Istenen Belgeler:

1) Basvuru için kullanilan sinava iliskin belge asli.
2) Lise diplomasi asli.
3) Lise diplomasinin Türk liselerinden alinan diplomalara denk oldugunu gösteren ve TC Milli Egitim Bakanligi ya da ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiligi’nden alinacak “Denklik Belgesi” asli.
4) Pasaportun fotokopisi (ögrenim vizesi islenmis olmalidir)
5) Istanbul Emniyet Müdürlügü Yabancilar Sube Müdürlügü’nden alinacak ikamet tezkeresinin onayli örnegi
6) 6 adet renkli vesikalik fotograf